Naslov:
Ulica Nika Šturma 12A, 6210 Sežana
Delovni čas:
Pon-Pet: 08:00 - 20:00 Sob: 08:00 - 14:00 Ned: Zaprto
3Dent zobozdravstveni center
tel: 040248971, e-pošta: [email protected]

Domov / PARADONTOLOGIJA

PARODONTOLOGIJA

Zelo pogosto ljudje zbolijo za vnetjem dlesni, korenine ter veznega tkiva, ki povezuje korenino s kostjo, to okužbo povzročajo bakterije. Vzrok, da do tega pride je nepravilna ustna higiena saj se z zobnimi oblogami začenjajo razmnoževati škodljive bakterije, ki so zelo škodljive našemu telesu.

Vnetje se najprej pojavi na dlesnih (gingivitis) in se potem razširijo na ostala tkiva in kosti, kar imenujemo parodontalna bolezen. Bakterije, ki povzročajo ta vnetja s svojimi toksini zastrupljajo celo telo.

1.DIAGNOSTIKA

Prvi znaki parodontalne bolezni so krvaveče dlesni in poglobljeni obzobni žepki, ki jih lahko z natančnim pregledom odkrije zobozdravnik ali ustni higienik.

2.ČIŠČENJE TRDNIH ZOBNIH OBLOG

Zobozdravnik ali ustni higienik s pomočjo ultrazvočnega odstranjevanja odstrani trde in mehke zobne obloge, ki so osnova za bakterijsko vnetje, ki povzroča gingivitis in potem paradontitis. Ta poseg je potrebno redno izvajati vsakih šest mesecev.

3.ČIŠČENJE OBZOBNIH ŽEPKOV

Če nismo temeljiti pri odstranjevanju zobnih oblog, se te začnejo kopičiti tudi pod nivojem dlesni, kjer se ustvari idealno okolje za razmnoževanje bakterij in sicer izredno uničujočih patogenih bakterij, ki živijo brez kisika. Zobozdravnik z mehanskim čiščenjem korenin in okuženih obzobnih žepkov odstrani vzrok vnetja dlesni.

4.PROTIBAKTERIJSKO SPIRANJE ŽEPKOV

Ko zobozdravnik opravi mehansko čiščenje se prostor pod dlesnijo očisti z protibakterijsko raztopino. Ta raztopina je sestavljena iz vodikovega peroksida, klorheksidina in fiziološke raztopine. To raztopino imenujemo dezinfekcijski tris. Z njim seveda razkužimo dlesen in podlesen.

5.LASERSKO ZDRAVLJENJE

Zelo učinkovito zdravljenje mehkih tkiv je uporaba laserja, fotodinamična terapija namreč izkorišča lasersko svetlobo in posebna barvila, ki se vežejo na bakterijo in jo s tem uničijo. To tehnologijo se uporablja, koje mehansko odstranjevanje okužb nenatančno.

6.ANTIBIOTIČNO ALI KIRURŠKO ZDRAVLJENJE

Ko je parodontalna bolezen zelo napredovala in je okužba resna moramo poseči po antibiotikih. Smiselno je uporabljati lokalne antibiotike, ki delujejo samo na mestu okužbe po dlesnijo. Če zdravljenje v točkah, ki smo jih zgoraj navedli niso učinkovita moramo poseči po kirurškem zdravljenju.

SIMPTOMI PARODONTOZE

Ste opazili, da vam krvavijo dlesni? Slab zadah ali celo majavi zobje? Vprašajte za nasvet, naš specialist parodontolog vam bo z veseljem pomagal. Izpolnite obrazec in se naročite na brezplačen pregled pri našem specialistu.

Parodontoza je zahrbtna bolezen, ki jo večina ljudi podcenjuje, dokler ni prepozno. Znaki na katere moramo biti še posebno pozorni so sledeči:

  • Otekle in rdeče dlesni
  • Krvavenje dlesni ob ščetkanju zob
  • Gnojni izcedek
  • Odstopanje dlesni od zob
  • Majavi zobje
  • Slab okus in zadah
  • Zobje lezejo narazen

KAKO ZMANJŠAMO MOŽNOST BAKTERIJSKIH OKUŽB DLESNI IN ZOB  

  • Ob vsakem obroku ali vsaj dvakrat dnevno redno ščetkajte zobe
  • Zobno ščetko zamenjajte vsaj na tri mesece in naj bo z mehkimi ščetinami
  • Za čiščenje medzobnih prostorov uporabljajte medzobno nitko in medzobno ščetko
  • Za odstranjevanje zobnih oblog je zelo učinkovita električna zobna ščetka, in je smiselno razmisliti o njenem nakupu
  • Uporaba ustne vode je ob znakih vnetja smiselna ob priporočilu zobozdravnika.
  • Zobozdravnika moramo obiskati vsaj dvakrat letno in ob tem očistiti tudi zobni kamen
  • Opustite kajenje saj ta razvada povečuje možnost nastanka parodontoze

Ste opazili, da vam krvavijo dlesni? Slab zadah ali celo majavi zobje? Vprašajte za nasvet, naš specialist parodontolog vam bo z veseljem pomagal. Izpolnite obrazec in se naročite na brezplačen pregled pri našem specialistu.

POŠLJITE POVPRAŠEVANJE

Izpolnite sledeči obrazec in naročite se na BREZPLAČEN pregled!